✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Heritage Hue Cream Brocade Fabric Clutch
Clean, classic, and elegant! Our Heritage Hue Cream Brocade Fabric Clutch will make you fall in love with it instantly. Style them up with your sarees or even with your lehengas for a splendid look.
| SPECIFICATIONS | |
| Work/Print | Brocade |
| Dimensions | Length: 13cm, Breadth: 20cm, Height: 5cm |
| Chain Drop Length | 59cm |
| Material | Silk Brocade |
| Type | Clutch |
| Shape | Rectangle |
| Frame | Gold Brass Metal Frame |
| Colour | Cream |
| Closure | Metal Lock Closure & Detachable Metal Sling |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | This product has been crafted by hand and may have slight irregularities or imperfections in colour or embellishment. These irregularities are the result of the human involvement in the process and add to the finished products charm while ensuring you have a one-of-a-kind piece |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
$11.14
Heritage Hue Cream Brocade Fabric Clutch—
$11.14
More Images






Heritage Hue Cream Brocade Fabric Clutch
Clean, classic, and elegant! Our Heritage Hue Cream Brocade Fabric Clutch will make you fall in love with it instantly. Style them up with your sarees or even with your lehengas for a splendid look.
| SPECIFICATIONS | |
| Work/Print | Brocade |
| Dimensions | Length: 13cm, Breadth: 20cm, Height: 5cm |
| Chain Drop Length | 59cm |
| Material | Silk Brocade |
| Type | Clutch |
| Shape | Rectangle |
| Frame | Gold Brass Metal Frame |
| Colour | Cream |
| Closure | Metal Lock Closure & Detachable Metal Sling |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | This product has been crafted by hand and may have slight irregularities or imperfections in colour or embellishment. These irregularities are the result of the human involvement in the process and add to the finished products charm while ensuring you have a one-of-a-kind piece |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Clean, classic, and elegant! Our Heritage Hue Cream Brocade Fabric Clutch will make you fall in love with it instantly. Style them up with your sarees or even with your lehengas for a splendid look.
| SPECIFICATIONS | |
| Work/Print | Brocade |
| Dimensions | Length: 13cm, Breadth: 20cm, Height: 5cm |
| Chain Drop Length | 59cm |
| Material | Silk Brocade |
| Type | Clutch |
| Shape | Rectangle |
| Frame | Gold Brass Metal Frame |
| Colour | Cream |
| Closure | Metal Lock Closure & Detachable Metal Sling |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | This product has been crafted by hand and may have slight irregularities or imperfections in colour or embellishment. These irregularities are the result of the human involvement in the process and add to the finished products charm while ensuring you have a one-of-a-kind piece |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























