
Zen Loom Rose Gold Medium Dial Earthy Macrame Strap Women's Watch
Stay grounded yet vibrant with the Zen Loom! A stunning rosegold case paired with a macramé strap in soothing shades of blue and yellow—it’s all about finding your zen while turning heads. Because who says calm can’t be chic?
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Yellow, Green & Blue |
| Strap Material | Crochet Thread-Pull up |
| Clasp Style | Drawstring |
| Dial Diameter | 36mm |
| Dial Color | Silver Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $8.65
-70%$8.65
$2.60More Images







Zen Loom Rose Gold Medium Dial Earthy Macrame Strap Women's Watch
Stay grounded yet vibrant with the Zen Loom! A stunning rosegold case paired with a macramé strap in soothing shades of blue and yellow—it’s all about finding your zen while turning heads. Because who says calm can’t be chic?
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Yellow, Green & Blue |
| Strap Material | Crochet Thread-Pull up |
| Clasp Style | Drawstring |
| Dial Diameter | 36mm |
| Dial Color | Silver Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stay grounded yet vibrant with the Zen Loom! A stunning rosegold case paired with a macramé strap in soothing shades of blue and yellow—it’s all about finding your zen while turning heads. Because who says calm can’t be chic?
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Yellow, Green & Blue |
| Strap Material | Crochet Thread-Pull up |
| Clasp Style | Drawstring |
| Dial Diameter | 36mm |
| Dial Color | Silver Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























