
Vespera Green Mini Square Dial Silver Linked Chain Strap Women's Watch
Square up to sophistication with the Vespera Watch. Its silver square dial and sleek metallic strap are here to make a bold, glamorous statement. Minimalist yet unforgettable.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Alloy |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 26.3 mm |
| Dial Color | Green Sunray |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Vespera Green Mini Square Dial Silver Linked Chain Strap Women's Watch
Square up to sophistication with the Vespera Watch. Its silver square dial and sleek metallic strap are here to make a bold, glamorous statement. Minimalist yet unforgettable.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Alloy |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 26.3 mm |
| Dial Color | Green Sunray |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Square up to sophistication with the Vespera Watch. Its silver square dial and sleek metallic strap are here to make a bold, glamorous statement. Minimalist yet unforgettable.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Alloy |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 26.3 mm |
| Dial Color | Green Sunray |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























