
Verona Black Medium Rectangle Dial PU Strap Women's Watch
Elevate your everyday look with the Verona Essence! Featuring chic black tones, stunning black accents, and a stylish PU strap, this watch is your ultimate blend of laid-back luxury and modern flair. A must-have for your wrist stack!
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black PU |
| Strap Material | PU Leather Strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Clasp |
| Dial Diameter | 31 mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Squircle |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Verona Black Medium Rectangle Dial PU Strap Women's Watch
Elevate your everyday look with the Verona Essence! Featuring chic black tones, stunning black accents, and a stylish PU strap, this watch is your ultimate blend of laid-back luxury and modern flair. A must-have for your wrist stack!
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black PU |
| Strap Material | PU Leather Strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Clasp |
| Dial Diameter | 31 mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Squircle |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your everyday look with the Verona Essence! Featuring chic black tones, stunning black accents, and a stylish PU strap, this watch is your ultimate blend of laid-back luxury and modern flair. A must-have for your wrist stack!
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black PU |
| Strap Material | PU Leather Strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Clasp |
| Dial Diameter | 31 mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Squircle |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























