
Vera Black Medium Square Dial PU Strap Women's Watch
Bold meets beautiful in the Vera Elegance. A deep black square dial paired with a rich black PU strap creates a look that’s modern, striking, and oh-so-versatile. It’s not just a watch; it’s a statement.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black & Gold |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Clasp |
| Dial Diameter | 35 mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $9.62
-70%$9.62
$2.89More Images







Vera Black Medium Square Dial PU Strap Women's Watch
Bold meets beautiful in the Vera Elegance. A deep black square dial paired with a rich black PU strap creates a look that’s modern, striking, and oh-so-versatile. It’s not just a watch; it’s a statement.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black & Gold |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Clasp |
| Dial Diameter | 35 mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bold meets beautiful in the Vera Elegance. A deep black square dial paired with a rich black PU strap creates a look that’s modern, striking, and oh-so-versatile. It’s not just a watch; it’s a statement.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black & Gold |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Clasp |
| Dial Diameter | 35 mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























