
Vanessa Butterfly Sunglasses With A Gold Frame And Grey Ombre Lenses
The Vanessa Butterfly Sunglasses feature an elegant butterfly-shaped design with a gold frame and grey ombre lenses, offering a glamorous, feminine look with a touch of luxury.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Grey |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 13cm, Height: 4.5cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $4.21
-70%$4.21
$1.26More Images







Vanessa Butterfly Sunglasses With A Gold Frame And Grey Ombre Lenses
The Vanessa Butterfly Sunglasses feature an elegant butterfly-shaped design with a gold frame and grey ombre lenses, offering a glamorous, feminine look with a touch of luxury.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Grey |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 13cm, Height: 4.5cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Vanessa Butterfly Sunglasses feature an elegant butterfly-shaped design with a gold frame and grey ombre lenses, offering a glamorous, feminine look with a touch of luxury.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Grey |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 13cm, Height: 4.5cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























