
Utopia Lavender Large Rectangle Dial PU Strap Women's Watch
Keep it stylish, keep it simple. A lavender dial makes this the perfect watch for any occasion. Lightweight, comfy, and always on point.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Lavender |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Strap |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Lavender |
| Dial Shape | Rectangle |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Utopia Lavender Large Rectangle Dial PU Strap Women's Watch
Keep it stylish, keep it simple. A lavender dial makes this the perfect watch for any occasion. Lightweight, comfy, and always on point.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Lavender |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Strap |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Lavender |
| Dial Shape | Rectangle |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Keep it stylish, keep it simple. A lavender dial makes this the perfect watch for any occasion. Lightweight, comfy, and always on point.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Lavender |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Strap |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Lavender |
| Dial Shape | Rectangle |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























