
Tifa Champagne Beige Sunglasses
Get ready to rock the fashion scene with our must-have Tifa Beige Sunnies.
Whether you're hitting the town with your crew or joining your Insta-queen bestie for a day out, these sunglasses are the perfect accessory to keep you in vogue and turning heads.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate With UV Protection |
| Frame Colour | Beige |
| Frame Type | Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 13.5cm, Height: 4cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Oval & Round |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Tifa Champagne Beige Sunglasses
Get ready to rock the fashion scene with our must-have Tifa Beige Sunnies.
Whether you're hitting the town with your crew or joining your Insta-queen bestie for a day out, these sunglasses are the perfect accessory to keep you in vogue and turning heads.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate With UV Protection |
| Frame Colour | Beige |
| Frame Type | Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 13.5cm, Height: 4cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Oval & Round |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get ready to rock the fashion scene with our must-have Tifa Beige Sunnies.
Whether you're hitting the town with your crew or joining your Insta-queen bestie for a day out, these sunglasses are the perfect accessory to keep you in vogue and turning heads.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate With UV Protection |
| Frame Colour | Beige |
| Frame Type | Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 13.5cm, Height: 4cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Oval & Round |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























