
Sunkissed Square Purple and Gold Oversized Sunglasses
Get that sunkissed glow, no filter needed. These oversized square shades feature purple-tinted lenses and a gold-rimmed frame for a look that’s effortlessly luxe.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Purple |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour |
Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 13.2cm, Breadth: 16cm, Height: 5.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Round, Square, Oval, Heart, Diamond |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Sunkissed Square Purple and Gold Oversized Sunglasses
Get that sunkissed glow, no filter needed. These oversized square shades feature purple-tinted lenses and a gold-rimmed frame for a look that’s effortlessly luxe.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Purple |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour |
Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 13.2cm, Breadth: 16cm, Height: 5.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Round, Square, Oval, Heart, Diamond |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get that sunkissed glow, no filter needed. These oversized square shades feature purple-tinted lenses and a gold-rimmed frame for a look that’s effortlessly luxe.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Purple |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour |
Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 13.2cm, Breadth: 16cm, Height: 5.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Round, Square, Oval, Heart, Diamond |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























