
Sundown Strand Rose Gold Medium Dial Multicolor Macrame Strap Women's Watch
Channel those boho-chic feels with the Sundown Strand! Its rose gold case meets a tribal macramé strap that’s all about making bold, earthy statements. Perfect for sunset soirées or just slaying the day with effortless style.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown, Red & Teal |
| Strap Material | Crochet Thread-Pull up |
| Clasp Style | Drawstring |
| Dial Diameter | 36mm |
| Dial Color | Silver Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $8.65
-70%$8.65
$2.60More Images







Sundown Strand Rose Gold Medium Dial Multicolor Macrame Strap Women's Watch
Channel those boho-chic feels with the Sundown Strand! Its rose gold case meets a tribal macramé strap that’s all about making bold, earthy statements. Perfect for sunset soirées or just slaying the day with effortless style.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown, Red & Teal |
| Strap Material | Crochet Thread-Pull up |
| Clasp Style | Drawstring |
| Dial Diameter | 36mm |
| Dial Color | Silver Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Channel those boho-chic feels with the Sundown Strand! Its rose gold case meets a tribal macramé strap that’s all about making bold, earthy statements. Perfect for sunset soirées or just slaying the day with effortless style.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown, Red & Teal |
| Strap Material | Crochet Thread-Pull up |
| Clasp Style | Drawstring |
| Dial Diameter | 36mm |
| Dial Color | Silver Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























