
Steadfast Black Large Dial Brown PU Strap Men's Watch
Solid, dependable, and effortlessly stylish—meet the Steadfast Gold. The elegant black dial paired with a brown PU strap is a match made in heaven. For the guy who knows how to balance bold and chill, this one’s a must-have.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Dark Brown |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Black Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $11.89
-70%$11.89
$3.57More Images







Steadfast Black Large Dial Brown PU Strap Men's Watch
Solid, dependable, and effortlessly stylish—meet the Steadfast Gold. The elegant black dial paired with a brown PU strap is a match made in heaven. For the guy who knows how to balance bold and chill, this one’s a must-have.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Dark Brown |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Black Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Solid, dependable, and effortlessly stylish—meet the Steadfast Gold. The elegant black dial paired with a brown PU strap is a match made in heaven. For the guy who knows how to balance bold and chill, this one’s a must-have.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Dark Brown |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Black Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























