
Sleek Maroon Large Dial Rose Gold Linked Chain Strap Women's Watch
Keep it stylish, keep it simple. A maroon dial and gold strap make this the perfect watch for any occasion. Lightweight, comfy, and always on point.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Rose Gold |
| Strap Material | Link Strap |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 40 mm |
| Dial Color | Maroon |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $9.95
-70%$9.95
$2.98More Images







Sleek Maroon Large Dial Rose Gold Linked Chain Strap Women's Watch
Keep it stylish, keep it simple. A maroon dial and gold strap make this the perfect watch for any occasion. Lightweight, comfy, and always on point.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Rose Gold |
| Strap Material | Link Strap |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 40 mm |
| Dial Color | Maroon |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Keep it stylish, keep it simple. A maroon dial and gold strap make this the perfect watch for any occasion. Lightweight, comfy, and always on point.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Rose Gold |
| Strap Material | Link Strap |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 40 mm |
| Dial Color | Maroon |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























