
Silver Splice Jewellery Set
All that glitters is not always gold, sometimes it's a fine box of shiny silver accessories just like our Silver Splice Jewelry Set. It features a minimal pearl layered necklace paired with a pearl ring and shiny bow bracelet cuff. When you are in the mood for something minimal and elegant, this set will tick off all your necessities!
| SPECIFICATIONS | |
| Product 1 | Elegant Bow Open Cuff Silver Bracelet |
| Product 2 | franklin pearl necklace |
| Product 3 | Basra Pearl Silver Ring |
| Color | Silver |
| Material | Rhinestones + Metal Alloy |
| Necklace Closure | Lobster Clasp |
| Necklace Length | DROP LENGTH 28 CM |
| Measurement | Bracelet- Diameter 6cm,ξ |
| Closure | Bracelet- Open Cuff |
| Package Content | 1 Bracelet,1 Necklace, 1 Ring |
| Warranty | No Warranty |
| Care Instructions |
Store In Dry And Air Tight Space Away From Moisture. Avoid Wearing In Humid Conditions & Avoid Rough Usage. |
| Net Quantity | 3N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images






Silver Splice Jewellery Set
All that glitters is not always gold, sometimes it's a fine box of shiny silver accessories just like our Silver Splice Jewelry Set. It features a minimal pearl layered necklace paired with a pearl ring and shiny bow bracelet cuff. When you are in the mood for something minimal and elegant, this set will tick off all your necessities!
| SPECIFICATIONS | |
| Product 1 | Elegant Bow Open Cuff Silver Bracelet |
| Product 2 | franklin pearl necklace |
| Product 3 | Basra Pearl Silver Ring |
| Color | Silver |
| Material | Rhinestones + Metal Alloy |
| Necklace Closure | Lobster Clasp |
| Necklace Length | DROP LENGTH 28 CM |
| Measurement | Bracelet- Diameter 6cm,ξ |
| Closure | Bracelet- Open Cuff |
| Package Content | 1 Bracelet,1 Necklace, 1 Ring |
| Warranty | No Warranty |
| Care Instructions |
Store In Dry And Air Tight Space Away From Moisture. Avoid Wearing In Humid Conditions & Avoid Rough Usage. |
| Net Quantity | 3N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
All that glitters is not always gold, sometimes it's a fine box of shiny silver accessories just like our Silver Splice Jewelry Set. It features a minimal pearl layered necklace paired with a pearl ring and shiny bow bracelet cuff. When you are in the mood for something minimal and elegant, this set will tick off all your necessities!
| SPECIFICATIONS | |
| Product 1 | Elegant Bow Open Cuff Silver Bracelet |
| Product 2 | franklin pearl necklace |
| Product 3 | Basra Pearl Silver Ring |
| Color | Silver |
| Material | Rhinestones + Metal Alloy |
| Necklace Closure | Lobster Clasp |
| Necklace Length | DROP LENGTH 28 CM |
| Measurement | Bracelet- Diameter 6cm,ξ |
| Closure | Bracelet- Open Cuff |
| Package Content | 1 Bracelet,1 Necklace, 1 Ring |
| Warranty | No Warranty |
| Care Instructions |
Store In Dry And Air Tight Space Away From Moisture. Avoid Wearing In Humid Conditions & Avoid Rough Usage. |
| Net Quantity | 3N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























