
Rustic Brown Lense Sunglasses With Gold Frames
Vintage vibes meet luxe style. These rustic brown lenses with gold frames are perfect for adding a touch of class and edge to any look. Wear them and shine.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 11.8cm, Breadth: 15.5cm, Height: 4.3cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Men |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $6.27
-70%$6.27
$1.88More Images







Rustic Brown Lense Sunglasses With Gold Frames
Vintage vibes meet luxe style. These rustic brown lenses with gold frames are perfect for adding a touch of class and edge to any look. Wear them and shine.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 11.8cm, Breadth: 15.5cm, Height: 4.3cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Men |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vintage vibes meet luxe style. These rustic brown lenses with gold frames are perfect for adding a touch of class and edge to any look. Wear them and shine.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 11.8cm, Breadth: 15.5cm, Height: 4.3cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Men |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























