✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Quant Black XLarge Dial Silver Mesh Strap Men's Watch
An eye for minimalism, our Quant Black Dial Silver Mesh Strap Watch is designed to your uniqueness. The sleek mesh straps combined with the black dial makes it a perfect essential for every day of the week.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Steel Mesh |
| Clasp Style | Clasp |
| Dial Diameter | 44mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round, Non- Functioning Chronograph |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year On Watch Machine |
| Water Resistance | Non-resistant |
| Care Instructions | Keep away from moisture and avoid rough usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
$10.81
Quant Black XLarge Dial Silver Mesh Strap Men's Watch—
$10.81
More Images







Quant Black XLarge Dial Silver Mesh Strap Men's Watch
An eye for minimalism, our Quant Black Dial Silver Mesh Strap Watch is designed to your uniqueness. The sleek mesh straps combined with the black dial makes it a perfect essential for every day of the week.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Steel Mesh |
| Clasp Style | Clasp |
| Dial Diameter | 44mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round, Non- Functioning Chronograph |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year On Watch Machine |
| Water Resistance | Non-resistant |
| Care Instructions | Keep away from moisture and avoid rough usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An eye for minimalism, our Quant Black Dial Silver Mesh Strap Watch is designed to your uniqueness. The sleek mesh straps combined with the black dial makes it a perfect essential for every day of the week.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Steel Mesh |
| Clasp Style | Clasp |
| Dial Diameter | 44mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round, Non- Functioning Chronograph |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year On Watch Machine |
| Water Resistance | Non-resistant |
| Care Instructions | Keep away from moisture and avoid rough usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























