
Posh Brown Ombre Rectangular Rimless Singlasses With Turtoise Shell Temples
Upgrade your eyewear game with these Posh Brown Ombre Rectangular Sunglasses. The rimless design and tortoise shell temples add a touch of luxury and timeless style, while the brown ombre lenses give off a chic, effortless vibe.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Brown |
| Frame Type | Metal & Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 12.7cm, Breadth: 14.7cm, Height: 5.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Round, Square, Oval, Heart, Diamond |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Posh Brown Ombre Rectangular Rimless Singlasses With Turtoise Shell Temples
Upgrade your eyewear game with these Posh Brown Ombre Rectangular Sunglasses. The rimless design and tortoise shell temples add a touch of luxury and timeless style, while the brown ombre lenses give off a chic, effortless vibe.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Brown |
| Frame Type | Metal & Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 12.7cm, Breadth: 14.7cm, Height: 5.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Round, Square, Oval, Heart, Diamond |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrade your eyewear game with these Posh Brown Ombre Rectangular Sunglasses. The rimless design and tortoise shell temples add a touch of luxury and timeless style, while the brown ombre lenses give off a chic, effortless vibe.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Brown |
| Frame Type | Metal & Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 12.7cm, Breadth: 14.7cm, Height: 5.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Round, Square, Oval, Heart, Diamond |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























