
Maven Aviators Grey Lens and Black Frame Sunglasses with Gold Accents
Take charge in Maven. These aviators with black-grey lenses and a chic black frame with gold accents are here to elevate your cool factor. Whether it’s business or play, Maven has your back (and your eyes).
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Grey |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour |
Black |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 13.5cm, Breadth: 15cm, Height: 5.9cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Oval |
| Gender | Men |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $5.72
-70%$5.72
$1.72More Images







Maven Aviators Grey Lens and Black Frame Sunglasses with Gold Accents
Take charge in Maven. These aviators with black-grey lenses and a chic black frame with gold accents are here to elevate your cool factor. Whether it’s business or play, Maven has your back (and your eyes).
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Grey |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour |
Black |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 13.5cm, Breadth: 15cm, Height: 5.9cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Oval |
| Gender | Men |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Take charge in Maven. These aviators with black-grey lenses and a chic black frame with gold accents are here to elevate your cool factor. Whether it’s business or play, Maven has your back (and your eyes).
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Grey |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour |
Black |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 13.5cm, Breadth: 15cm, Height: 5.9cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Oval |
| Gender | Men |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























