
Ines Silver Black Medium Dial PU Strap Women's Watch
Exclusive. Elegant & Extraordinary. This watch features a classy combination of 36mm case with black dial and shiny silver markers that sits perfectly on black leather straps. With design so refined and classy, this watch will surely be a conversation starter! For the days you want to style up in all black, this watch will be a perfect cherry on top of your looks!
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Faux Leather |
| Clasp Style | Standard Buckle Closure |
| Dial Diameter | 36mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year Warranty on Watch Machine |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images






Ines Silver Black Medium Dial PU Strap Women's Watch
Exclusive. Elegant & Extraordinary. This watch features a classy combination of 36mm case with black dial and shiny silver markers that sits perfectly on black leather straps. With design so refined and classy, this watch will surely be a conversation starter! For the days you want to style up in all black, this watch will be a perfect cherry on top of your looks!
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Faux Leather |
| Clasp Style | Standard Buckle Closure |
| Dial Diameter | 36mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year Warranty on Watch Machine |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Exclusive. Elegant & Extraordinary. This watch features a classy combination of 36mm case with black dial and shiny silver markers that sits perfectly on black leather straps. With design so refined and classy, this watch will surely be a conversation starter! For the days you want to style up in all black, this watch will be a perfect cherry on top of your looks!
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Faux Leather |
| Clasp Style | Standard Buckle Closure |
| Dial Diameter | 36mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year Warranty on Watch Machine |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























