
Kodiak White Large Dial Blue PU Strap Men's Watch
The perfect mix of rugged and refined. The Kodiak Watch boasts a sleek silver case, a crisp white dial, and a bold blue leather strap that screams effortless style. For the modern man who means business.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Navy |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 40 mm |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Kodiak White Large Dial Blue PU Strap Men's Watch
The perfect mix of rugged and refined. The Kodiak Watch boasts a sleek silver case, a crisp white dial, and a bold blue leather strap that screams effortless style. For the modern man who means business.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Navy |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 40 mm |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfect mix of rugged and refined. The Kodiak Watch boasts a sleek silver case, a crisp white dial, and a bold blue leather strap that screams effortless style. For the modern man who means business.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Navy |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 40 mm |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























