
Juno Rectangle Sunglasses with a Grey Frame, Double Purple Ombre Lenses, and Jaguar-Accented Temples
Juno Rectangle Sunglasses with a Grey Frame, Double Purple Ombre Lenses, and Jaguar-Accented Temples
The Juno Rectangle Sunglasses feature a sleek grey frame with double purple ombre lenses and distinctive jaguar-accented temples, offering a bold, sophisticated look with a touch of wild luxury.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Purple |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Grey |
| Frame Type | Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 15cm, Height: 5.1cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Juno Rectangle Sunglasses with a Grey Frame, Double Purple Ombre Lenses, and Jaguar-Accented Temples
The Juno Rectangle Sunglasses feature a sleek grey frame with double purple ombre lenses and distinctive jaguar-accented temples, offering a bold, sophisticated look with a touch of wild luxury.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Purple |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Grey |
| Frame Type | Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 15cm, Height: 5.1cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Juno Rectangle Sunglasses feature a sleek grey frame with double purple ombre lenses and distinctive jaguar-accented temples, offering a bold, sophisticated look with a touch of wild luxury.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Purple |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Grey |
| Frame Type | Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 15cm, Height: 5.1cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























