
Granite Grey Large Dial Silver Mesh Strap Men's Watch
Timeless design, comfy mesh strap, grey dial, and silver sub-dials that scream ‘boss.’ Styling tip: layer it with a couple of rose gold bracelets for a trendy stacked look.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Mesh Steel |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Grey Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $13.19
-70%$13.19
$3.96More Images







Granite Grey Large Dial Silver Mesh Strap Men's Watch
Timeless design, comfy mesh strap, grey dial, and silver sub-dials that scream ‘boss.’ Styling tip: layer it with a couple of rose gold bracelets for a trendy stacked look.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Mesh Steel |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Grey Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Timeless design, comfy mesh strap, grey dial, and silver sub-dials that scream ‘boss.’ Styling tip: layer it with a couple of rose gold bracelets for a trendy stacked look.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Mesh Steel |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Grey Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























