
Gaze Round Black Sunglasses
Sometimes, simplicity is key. These round black ombre lens sunglasses with a sleek black frame will make you look effortlessly cool. Perfect for when you just want to ‘gaze’ and leave the drama to everyone else.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Black |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Black |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 11.7cm, Breadth: 15cm, Height: 4.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Oval, Heart |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $7.24
-70%$7.24
$2.17More Images








Gaze Round Black Sunglasses
Sometimes, simplicity is key. These round black ombre lens sunglasses with a sleek black frame will make you look effortlessly cool. Perfect for when you just want to ‘gaze’ and leave the drama to everyone else.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Black |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Black |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 11.7cm, Breadth: 15cm, Height: 4.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Oval, Heart |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sometimes, simplicity is key. These round black ombre lens sunglasses with a sleek black frame will make you look effortlessly cool. Perfect for when you just want to ‘gaze’ and leave the drama to everyone else.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Black |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Black |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 11.7cm, Breadth: 15cm, Height: 4.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Oval, Heart |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























