✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Futuristic Rose Gold White Large Dial White PU Strap Women's Watch
Trust us - you will love this Minimalist design! Subtle, Chic & Classy, that's how we would define this style. An absolute stunner with an added bit of edge. The big Rosegold Metallic Dial with the white contrast straps in Faux Leather gives this watch a very futuristic feel to it, which we absolutely love! Styling Tip- Pair it up with your skinnies, oversized shirts, or even simple dresses with boots to create an androgynous look. One of our best selling styles, and we know you will fall in love with it too.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | White |
| Strap Material | Faux Leather |
| Clasp Style | Standard With Buckle |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Round |
| Dial Diameter | 44 mm |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year Warranty on Watch Machine |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
$10.27
Futuristic Rose Gold White Large Dial White PU Strap Women's Watch—
$10.27
More Images





Futuristic Rose Gold White Large Dial White PU Strap Women's Watch
Trust us - you will love this Minimalist design! Subtle, Chic & Classy, that's how we would define this style. An absolute stunner with an added bit of edge. The big Rosegold Metallic Dial with the white contrast straps in Faux Leather gives this watch a very futuristic feel to it, which we absolutely love! Styling Tip- Pair it up with your skinnies, oversized shirts, or even simple dresses with boots to create an androgynous look. One of our best selling styles, and we know you will fall in love with it too.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | White |
| Strap Material | Faux Leather |
| Clasp Style | Standard With Buckle |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Round |
| Dial Diameter | 44 mm |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year Warranty on Watch Machine |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Trust us - you will love this Minimalist design! Subtle, Chic & Classy, that's how we would define this style. An absolute stunner with an added bit of edge. The big Rosegold Metallic Dial with the white contrast straps in Faux Leather gives this watch a very futuristic feel to it, which we absolutely love! Styling Tip- Pair it up with your skinnies, oversized shirts, or even simple dresses with boots to create an androgynous look. One of our best selling styles, and we know you will fall in love with it too.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | White |
| Strap Material | Faux Leather |
| Clasp Style | Standard With Buckle |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Round |
| Dial Diameter | 44 mm |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year Warranty on Watch Machine |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























