
Fluer Black Large Dial Pink PU Strap Women's Watch
Florals? Check. Rose gold? Check. We've taken all this season's essential trends, and rolled them up into one pretty little package: this watch. Featuring a rose gold case and markers, we think this might be our new favourite design - and yours too. Features include a polished rose gold stainless steel case, unique black floral dial with minimalist rose gold markers and a rose gold PU Strap.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Rosegold |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 38mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year Warranty on Watch Machine |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $9.62
-70%$9.62
$2.89More Images







Fluer Black Large Dial Pink PU Strap Women's Watch
Florals? Check. Rose gold? Check. We've taken all this season's essential trends, and rolled them up into one pretty little package: this watch. Featuring a rose gold case and markers, we think this might be our new favourite design - and yours too. Features include a polished rose gold stainless steel case, unique black floral dial with minimalist rose gold markers and a rose gold PU Strap.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Rosegold |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 38mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year Warranty on Watch Machine |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Florals? Check. Rose gold? Check. We've taken all this season's essential trends, and rolled them up into one pretty little package: this watch. Featuring a rose gold case and markers, we think this might be our new favourite design - and yours too. Features include a polished rose gold stainless steel case, unique black floral dial with minimalist rose gold markers and a rose gold PU Strap.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Rosegold |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 38mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year Warranty on Watch Machine |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























