
Falconer Silver Mini Dial Brown PU Strap Women's Watch
The Falconer is here to take your style sky-high! With a sleek silver dial and a deep brown croc strap, this one’s all about subtle luxury. Whether you’re soaring through deadlines or date nights, it’s your ultimate wingman.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Dark Brown Croc |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 27 mm |
| Dial Color | Silver Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Falconer Silver Mini Dial Brown PU Strap Women's Watch
The Falconer is here to take your style sky-high! With a sleek silver dial and a deep brown croc strap, this one’s all about subtle luxury. Whether you’re soaring through deadlines or date nights, it’s your ultimate wingman.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Dark Brown Croc |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 27 mm |
| Dial Color | Silver Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Falconer is here to take your style sky-high! With a sleek silver dial and a deep brown croc strap, this one’s all about subtle luxury. Whether you’re soaring through deadlines or date nights, it’s your ultimate wingman.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Dark Brown Croc |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 27 mm |
| Dial Color | Silver Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























