
Edge Octagon Brown Ombre Lens Gold Frame Sunglasses
Give your look some edge with these octagon shades. The brown ombre lenses and gold frame with gold accents are all about making a statement. Not for the faint of heart—wear these to stand out.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 14.5cm, Height: 6cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Round, Square, Oval, Heart, Diamond |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $5.72
-70%$5.72
$1.72More Images







Edge Octagon Brown Ombre Lens Gold Frame Sunglasses
Give your look some edge with these octagon shades. The brown ombre lenses and gold frame with gold accents are all about making a statement. Not for the faint of heart—wear these to stand out.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 14.5cm, Height: 6cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Round, Square, Oval, Heart, Diamond |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your look some edge with these octagon shades. The brown ombre lenses and gold frame with gold accents are all about making a statement. Not for the faint of heart—wear these to stand out.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Gold |
| Frame Type | Metal Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14cm, Breadth: 14.5cm, Height: 6cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Round, Square, Oval, Heart, Diamond |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























