✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Drake Black Large Dial Linked Chain Strap Men's Watch
An everyday watch with a difference? Come right this way. This gorgeous new 40mm fit is ticking most of the right boxes. How does it tick them all? With a sleek black, and matching black link strap. The glistening silver hands really are the cherry on top of a perfectly balanced piece. Pair it with your formals or your casual outfits, this versatile piece is enough to make heads turn!
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Style | Standard Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 40 mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round : Non- functional Chronograph |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | Analogue Working Chronograph) |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year On Watch Machine Only |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
$9.95
Drake Black Large Dial Linked Chain Strap Men's Watch—
$9.95
More Images







Drake Black Large Dial Linked Chain Strap Men's Watch
An everyday watch with a difference? Come right this way. This gorgeous new 40mm fit is ticking most of the right boxes. How does it tick them all? With a sleek black, and matching black link strap. The glistening silver hands really are the cherry on top of a perfectly balanced piece. Pair it with your formals or your casual outfits, this versatile piece is enough to make heads turn!
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Style | Standard Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 40 mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round : Non- functional Chronograph |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | Analogue Working Chronograph) |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year On Watch Machine Only |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An everyday watch with a difference? Come right this way. This gorgeous new 40mm fit is ticking most of the right boxes. How does it tick them all? With a sleek black, and matching black link strap. The glistening silver hands really are the cherry on top of a perfectly balanced piece. Pair it with your formals or your casual outfits, this versatile piece is enough to make heads turn!
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Style | Standard Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 40 mm |
| Dial Color | Black |
| Dial Shape | Round : Non- functional Chronograph |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | Analogue Working Chronograph) |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year On Watch Machine Only |
| Water Resistance | No |
| Care Instructions | Keep Away From Moisture And Avoid Rough Usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























