✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Daytona Blue Large Dial Silver Linked Chain Strap Men's Watch
Sleek minimalism and class are at the core of our Daytona Blue Dial Silver Metallic Strap Watch. Silver and blue combine this classic watch, with 3 chronographs on the dial giving additional finesse to the model.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Style | Foldover |
| Dial Diameter | 42mm |
| Dial Color | Blue |
| Dial Shape | Round: Non- Functional Chronograph |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year On Watch Machine |
| Water Resistance | Non-resistant |
| Care Instructions | Keep away from moisture and avoid rough usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
$3.57
Original: $11.89
-70%Daytona Blue Large Dial Silver Linked Chain Strap Men's Watch—
$11.89
$3.57More Images







Daytona Blue Large Dial Silver Linked Chain Strap Men's Watch
Sleek minimalism and class are at the core of our Daytona Blue Dial Silver Metallic Strap Watch. Silver and blue combine this classic watch, with 3 chronographs on the dial giving additional finesse to the model.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Style | Foldover |
| Dial Diameter | 42mm |
| Dial Color | Blue |
| Dial Shape | Round: Non- Functional Chronograph |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year On Watch Machine |
| Water Resistance | Non-resistant |
| Care Instructions | Keep away from moisture and avoid rough usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek minimalism and class are at the core of our Daytona Blue Dial Silver Metallic Strap Watch. Silver and blue combine this classic watch, with 3 chronographs on the dial giving additional finesse to the model.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Style | Foldover |
| Dial Diameter | 42mm |
| Dial Color | Blue |
| Dial Shape | Round: Non- Functional Chronograph |
| Dial Material | Stainless Steel & Glass |
| Display Type | Analog |
| Movement Type | Quartz |
| Warranty | 1 Year On Watch Machine |
| Water Resistance | Non-resistant |
| Care Instructions | Keep away from moisture and avoid rough usage |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























