
Dara White Medium Rectangle Dial White PU Strap Women's Watch
Unique, timeless, and ready to turn heads! This white dial with rose gold accents is the perfect pick for the modern individual who wants style without the effort. Comfortable, classy, and designed to go everywhere you do.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | White |
| Strap Material | PU Leather Strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 36 mm |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Dara White Medium Rectangle Dial White PU Strap Women's Watch
Unique, timeless, and ready to turn heads! This white dial with rose gold accents is the perfect pick for the modern individual who wants style without the effort. Comfortable, classy, and designed to go everywhere you do.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | White |
| Strap Material | PU Leather Strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 36 mm |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unique, timeless, and ready to turn heads! This white dial with rose gold accents is the perfect pick for the modern individual who wants style without the effort. Comfortable, classy, and designed to go everywhere you do.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | White |
| Strap Material | PU Leather Strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 36 mm |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























