
Cobalt Silver XLarge Dial Black PU Strap Men's Watch
Sleek, sharp, and effortlessly cool—the Cobalt Ridge is made for the modern man. With its bold black strap and clean design, this watch is the perfect accessory for leveling up your everyday fits.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 44 mm |
| Dial Color | Silver |
| Dial Shape | Round: Non-Functional Chronograph |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Cobalt Silver XLarge Dial Black PU Strap Men's Watch
Sleek, sharp, and effortlessly cool—the Cobalt Ridge is made for the modern man. With its bold black strap and clean design, this watch is the perfect accessory for leveling up your everyday fits.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 44 mm |
| Dial Color | Silver |
| Dial Shape | Round: Non-Functional Chronograph |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek, sharp, and effortlessly cool—the Cobalt Ridge is made for the modern man. With its bold black strap and clean design, this watch is the perfect accessory for leveling up your everyday fits.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 44 mm |
| Dial Color | Silver |
| Dial Shape | Round: Non-Functional Chronograph |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























