
Cobalt Black XLarge Dial Brown PU Strap Men's Watch
Sleek, sharp, and effortlessly cool—the Cobalt Ridge is made for the modern man. With its bold brown strap and clean design, this watch is the perfect accessory for leveling up your everyday fits.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 44 mm |
| Dial Color | Charcoal Hydraulic |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $13.19
-70%$13.19
$3.96More Images







Cobalt Black XLarge Dial Brown PU Strap Men's Watch
Sleek, sharp, and effortlessly cool—the Cobalt Ridge is made for the modern man. With its bold brown strap and clean design, this watch is the perfect accessory for leveling up your everyday fits.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 44 mm |
| Dial Color | Charcoal Hydraulic |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek, sharp, and effortlessly cool—the Cobalt Ridge is made for the modern man. With its bold brown strap and clean design, this watch is the perfect accessory for leveling up your everyday fits.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Tang Buckle |
| Dial Diameter | 44 mm |
| Dial Color | Charcoal Hydraulic |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























