
Coastin' Oval Purple Ombre Lens Black Frame Sunglasses with Gold Accents
Coast through your day with style. The oval purple ombre lenses and black frame with gold accents give off a laid-back, sun-soaked vibe that’s perfect for those ‘coastin’ through life’ moments.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Purple |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Black & Gold |
| Frame Type | Metal & Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14.5cm, Breadth: 15cm, Height: 5.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $7.89
-70%$7.89
$2.37More Images







Coastin' Oval Purple Ombre Lens Black Frame Sunglasses with Gold Accents
Coast through your day with style. The oval purple ombre lenses and black frame with gold accents give off a laid-back, sun-soaked vibe that’s perfect for those ‘coastin’ through life’ moments.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Purple |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Black & Gold |
| Frame Type | Metal & Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14.5cm, Breadth: 15cm, Height: 5.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Coast through your day with style. The oval purple ombre lenses and black frame with gold accents give off a laid-back, sun-soaked vibe that’s perfect for those ‘coastin’ through life’ moments.
| SPECIFICATIONS | |
| Lens Colour | Purple |
| Lens Type | Polycarbonate with UV Protection |
| Frame Colour | Black & Gold |
| Frame Type | Metal & Plastic Frame |
| Frame Dimensions | Length: 14.5cm, Breadth: 15cm, Height: 5.7cm |
| Nose Bridge |
High Bridge With Fixed Nose Holders |
| Suits Face Shape | Heart, Round, Square, Oval |
| Gender | Women |
| Packaging |
Comes In A Protective Case & Cleaning fabric |
| Care Instructions | REMOVE DUST & GRIM BY GENTLY WIPING THE LENS WITH THE CLOTH PROVIDED. ALWAYS STORE SUNGLASSES INSIDE THE HARD CASE. |
| Net quantity> | 1N |
| Country of Origin | India |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























