
Checkered Silver Large Dial Brown PU Strap Men's Watch
Bring your A-game with the Checkered Charmer! The Silver dial with its cool checkered design screams sophistication, while the brown PU strap keeps it effortlessly stylish. Perfect for boardrooms or brunches—because why not slay both?
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Dark Brown |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 43 mm |
| Dial Color | Silver Checks |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $10.59
-70%$10.59
$3.18More Images







Checkered Silver Large Dial Brown PU Strap Men's Watch
Bring your A-game with the Checkered Charmer! The Silver dial with its cool checkered design screams sophistication, while the brown PU strap keeps it effortlessly stylish. Perfect for boardrooms or brunches—because why not slay both?
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Dark Brown |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 43 mm |
| Dial Color | Silver Checks |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring your A-game with the Checkered Charmer! The Silver dial with its cool checkered design screams sophistication, while the brown PU strap keeps it effortlessly stylish. Perfect for boardrooms or brunches—because why not slay both?
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Dark Brown |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 43 mm |
| Dial Color | Silver Checks |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























