Apex Rose Gold Large Dial Black Silicone Strap Men's Watch
Power meets style with the Apex. The rose gold case adds a luxe edge, while the black silicone strap keeps it cool and functional. For the guy who’s always on top—whether it’s meetings or adventures, this watch is your ultimate flex.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 43 mm |
| Dial Color | Rosegold Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $13.95
-70%$13.95
$4.18More Images
Apex Rose Gold Large Dial Black Silicone Strap Men's Watch
Power meets style with the Apex. The rose gold case adds a luxe edge, while the black silicone strap keeps it cool and functional. For the guy who’s always on top—whether it’s meetings or adventures, this watch is your ultimate flex.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 43 mm |
| Dial Color | Rosegold Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Power meets style with the Apex. The rose gold case adds a luxe edge, while the black silicone strap keeps it cool and functional. For the guy who’s always on top—whether it’s meetings or adventures, this watch is your ultimate flex.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Black |
| Strap Material | PU Leather strap |
| Clasp Style | Buckle |
| Dial Diameter | 43 mm |
| Dial Color | Rosegold Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























