
Althea Brown Medium Dial Rose Gold Bracelet Strap Women's Watch
This watch’s brown dial and Rose gold accents are the vibe check you didn’t know your wrist needed. Perfect for work or weekend fits, it comes with a statement strap and just the right amount of wow.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Rose Gold |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 35.5 mm |
| Dial Color | Brown Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Original: $13.19
-70%$13.19
$3.96More Images







Althea Brown Medium Dial Rose Gold Bracelet Strap Women's Watch
This watch’s brown dial and Rose gold accents are the vibe check you didn’t know your wrist needed. Perfect for work or weekend fits, it comes with a statement strap and just the right amount of wow.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Rose Gold |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 35.5 mm |
| Dial Color | Brown Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This watch’s brown dial and Rose gold accents are the vibe check you didn’t know your wrist needed. Perfect for work or weekend fits, it comes with a statement strap and just the right amount of wow.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Rose Gold |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Clasp Style | Deployment Clasp |
| Dial Diameter | 35.5 mm |
| Dial Color | Brown Sunray |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























