
Albin White Large Square Dial Brown PU Strap Women's Watch
Who needs loud when subtle steals the show?
This classic mesh beauty with minimal details pairs with everything. Perfect for those who know less is always more.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | PU Leather Strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Strap |
| Dial Diameter | 38 mm |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Albin White Large Square Dial Brown PU Strap Women's Watch
Who needs loud when subtle steals the show?
This classic mesh beauty with minimal details pairs with everything. Perfect for those who know less is always more.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | PU Leather Strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Strap |
| Dial Diameter | 38 mm |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Who needs loud when subtle steals the show?
This classic mesh beauty with minimal details pairs with everything. Perfect for those who know less is always more.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | PU Leather Strap |
| Clasp Style | Tang Buckle Strap |
| Dial Diameter | 38 mm |
| Dial Color | White |
| Dial Shape | Square |
| Gender | Women |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS , 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























