
Airo Brown Large Dial Linked Chain Strap Men's Watch
Looking sharp just got easier. With a minimalist brown dial and matte finish, this watch is the perfect match for any look, whether you're at the office or out with friends. Comfort? Oh, it’s a given.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Alloy |
| Clasp Style | Slide-on |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Brown |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE (Non- functional Chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Airo Brown Large Dial Linked Chain Strap Men's Watch
Looking sharp just got easier. With a minimalist brown dial and matte finish, this watch is the perfect match for any look, whether you're at the office or out with friends. Comfort? Oh, it’s a given.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Alloy |
| Clasp Style | Slide-on |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Brown |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE (Non- functional Chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Looking sharp just got easier. With a minimalist brown dial and matte finish, this watch is the perfect match for any look, whether you're at the office or out with friends. Comfort? Oh, it’s a given.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Brown |
| Strap Material | Alloy |
| Clasp Style | Slide-on |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Brown |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOGUE (Non- functional Chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























