
Airo Blue Large Dial Linked Chain Strap Unisex Watch
Timeless design meets everyday wearability. Blue-on-blue look, this watch is made for those who want to stay sharp, no matter the moment.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Blue |
| Strap Material | Alloy |
| Clasp Style | Slide-on |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Blue |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
More Images







Airo Blue Large Dial Linked Chain Strap Unisex Watch
Timeless design meets everyday wearability. Blue-on-blue look, this watch is made for those who want to stay sharp, no matter the moment.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Blue |
| Strap Material | Alloy |
| Clasp Style | Slide-on |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Blue |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Timeless design meets everyday wearability. Blue-on-blue look, this watch is made for those who want to stay sharp, no matter the moment.
| SPECIFICATIONS | |
| Strap Color | Blue |
| Strap Material | Alloy |
| Clasp Style | Slide-on |
| Dial Diameter | 42 mm |
| Dial Color | Blue |
| Dial Shape | Round |
| Gender | Men |
| Dial Material | Stainless Steel |
| Display Type | ANALOG (with non-functional chronograph) |
| Movement Type | QUARTZ |
| Warranty | 1 Year on Machine Only |
| Water Resistance | NO |
| Care Instructions | KEEP AWAY FROM MOISTURE AND AVOID ROUGH USAGE |
| Net quantity: | 1N |
| Country of Origin | China |
| Imported/Marketed/Packed By: | JW Brands Private Limited: NO.5C-917, 5TH CROSS, 1ST BLOCK, HRBR Layout, Kalyan Nagar Post, Bengaluru Urban, Karnataka, 560043 |
| Customer Care details Email: | [email protected] TEL:08068970285 |























